Recliners
-
Beckley Place PC9180282 Power Recliner with Adjustable Headrest
(Recliners - Power)Expansive and elegant, this power recliner makes a sizable style statement. Its large scale enhances the luxe look and magnifies the beauty of faux leather in an earth tone, punctuated with jumbo stitching. One-touch power adjustable headrests mean infinite ways to recline in stylish comfort. USB charging completes the experience.
$869.95
$1,489.95
Save $620.00

Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Beckley Place |
| Motion Type | Power |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Brown |
| Manufacturer Color | Earth |
| Material | Leather Look |
| Manufacturer Material | 95% polyester and 5% polyurethane |
| Additional Information |
• One-touch power control with adjustable positions, Easy View™ adjustable headrest and zero-draw USB-A and USB-C ports • Zero-draw technology only consumes power when the USB receptacle is in use • Zero-gravity mechanism allows optimum reclining comfort with infinite reclining positions at the touch of a button • Corner-blocked frame with metal reinforced seat • Attached cushions • High-quality foam cushions wrapped in poly fiber • Faux leather upholstery • Power cord included; UL Listed |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Width | 31 inch(es) / 78.74 cm |
| Seat Height | 20 inch(es) / 50.8 cm |
| Seat Depth | 23 inch(es) / 58.42 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 50 inch(es) / 127 cm |
| Height | 42 inch(es) / 106.68 cm |
| Depth | 42 inch(es) / 106.68 cm |
| Weight | 156 lb(s) / 70.76 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 51 inch(es) / 129.54 cm |
| Height | 30 inch(es) / 76.2 cm |
| Depth | 34 inch(es) / 86.36 cm |
| Weight | 162 lb(s) / 73.48 kg |
| Volume | 31.31 cu. ft. / 0.89 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 24052944785 |
-
$2,619.95
Save $1,090.00
$1,529.95
Castille Way PC62703S5 2 pc Sleeper Sectional with Chaise
(Sleepers - Sectionals)Living room lounging gets a dose of approachable luxury. This sleeper sectional with chaise is defined by + More
-
$4,779.95
Save $2,000.00
$2,779.95
Top Tier 92705S1 6 pc Reclining Sectional with Chaise
(Sectionals - Reclining)Experience unparalleled comfort with this reclining sectional with chaise. It’s a stylish and invitingly soft + More
-
Focus on function. This practical power reclining sofa balances contemporary character and irresistible + More
-
$2,409.95
Save $1,010.00
$1,399.95
Bleckley PCU1200118 Power Reclining Loveseat with Console and Adjustable Headrest
(Loveseats - Power Recline)Are you ready to experience next-level relaxation? This power reclining loveseat with console combines supple + More
-
Small-scale style, tailored to perfection. This chair echoes retro aesthetics with warm caramel faux leather, + More
-
Wrapped in luxuriously soft jumbo corduroy, this oversized accent ottoman takes cozy and inviting to a higher + More
-
High style meets relaxation in this accent chair. Cozy faux shearling fabric keeps the look contemporary + More
-
$1,299.95
Save $540.00
$759.95
Trinell EW0446W11 3 pc Entertainment Center with Electric Fireplace
(Entertainment Centers)Entertain a rugged yet refined sense of style with this entertainment center. Its rustic finish and + More
-
$1,789.95
Save $750.00
$1,039.95
Beckley Place PC9180218 Power Reclining Loveseat with Console and Adjustable Headrest
(Loveseats - Power Recline)Expansive and elegant, this power reclining loveseat with console makes a sizable style statement. Its large + More
-
$1,859.95
Save $780.00
$1,079.95
Beckley Place PC9180247 2 Seat Power Reclining Sofa with Adjustable Headrest
(Sofas - Power Recline)Expansive and elegant, this power reclining sofa makes a sizable style statement. Its large scale enhances + More
